
Inför hantverksmässan 2019
Redan ett drygt halvår innan den uppskattade Hantverksmässan på Vidablick slår upp portarna är förberedelserna i de tolv arbetsgrupperna i full gång. Triangelkubben är huvudansvarig, men också många icke medlemmar ställer upp och drar en stor del av lasset.
Vid sidan av de internationella insatserna, bl a riktade till ett omfattande gomspaltsprojekt för thailändska barn och KFUM i norra Thailand, handlar det nu om att ge KFUM:s anläggning på Vidablick en rejäl stöttning. Här behövs pengar för att hålla byggnaderna i fullgott skick, men också för att ge en mängd ungdomar härliga sommarlovsupplevelser. Anläggningen med omgivningar utgör också ett uppskattat strövområde – en oas för många, inte minst Bankerydsbor.
Ola Friberg, en av mässgeneralerna, konstaterar att man i år kommer med en rad nyheter, som man förutsätter ska uppskattas både av publik och utställare. Till nyheterna hör att alla utställare på verandan i fortsättningen hamnar mer direkt i de stora publikströmmarna genom utplacering i tält. I stället flyttar serveringen in på verandan.
Den 5 juni kl 18 samlas alla medarbetare till den första gemensamma träffen inför mässan på Vidablick.