
Vandring med lättgympa 17/9
När: Lördag 17 september kl. 10:00
Tema: Vandring med lättgympa
Expert: Lollo Schälin
Upplägg:
Lollo Schälin är verksam i Bankeryd församling och har ett förflutet inom KFUM (scouterna och Vidablick). Hon är ledare för “Rörelse & Gemenskap” som träffas varje tisdag i församlingsgården.
Under pandemin flyttade de utomhus och det blev en ”Rörelsepromenad” med varianter av rörelserna. Rörelserna passar alla åldrar eftersom man utför dem efter sin egen förmåga. Vill man gå med stavar så går det bra.
Ta med Dig familjen på en härlig vandring lördagen 17/9.
Start som vanligt kl 10.00 vid spårcentralen. Sträcka ca 5 km. Tidsåtgång ca 2 timmar. Ev medhavd fika intas på Vidablick efter vandringen.
Välkomna till en intressant vandring!
Vidablicks Friluftsgrupp
Generellt för alla temavandringar:
Under terminen kommer KFUM Gården Vidablick att inbjuda Bankerydsbor och allmänheten till vandringar med olika teman. Aktiviteten leds av experter inom respektive område. Upplägget kan variera; Ibland håller vi oss till de markerade lederna och ibland går vi utanför dessa. Det är beroende på temat och de som leder aktiviteten.
Temavandringarna genomförs en gång per månad och alltid på en lördag kl 10:00 med start vid Vidablicks spårcentral.
Ni kan ta med fika som intas efteråt vid Vidablick
Sträckan är oftast mellan 5-7 km. Tidsåtgång ca 2 timmar. Ingen anmälan krävs och allt är gratis!
Ny artikel kommer att publiceras inför varje temavandring så håll koll på www.vidablick.org och på sociala medier.
Planerade kommande vandringar och teman:
- 15/10 Temavandring. Stavgång – Träna rätt med stavar
- 19/11 Temavandring. Kost för att främja hälsa och välmående